Kredi Borcunun Düzensiz Ödenmesi

03.03.2019
254
A+
A-
Kredi Borcunun Düzensiz Ödenmesi

Birçoğumuz çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla bankalardan kredi kullanıyoruz. Zaman zaman taksit ödemelerinde problem yaşadığımız olmuştur. Böyle bir durumda geciktirdiğimiz her taksit için ekstra gecikme faizi uygulanır. Bununla birlikte üç taksit üst üste ödenmediği takdirde bankanın kefile ve ipotek ettirilen varlığınıza el koyma hakkı doğar.

Kredi Borcumu Düzensiz Ödediğim Zaman Zararı Olur Mu?

Kredilerinizi düzensiz ödediğiniz zaman taksitlerinize uygulanan faiz yanında kredi notunuz da düşecektir. Bu ne anlama gelir. Türkiye’deki belli başlı 9 büyük bankanın kurduğu Kredi Kayıt Bürosu olarak bilinen sisteme size ait bilgiler kaydedilir. Bu bilgiler sizin daha önce kullanmış olduğunuz krediler, kredi kartları ve hesaplara ait verileri içerir. Bu hesaplarda yaşanan hareketler analiz edilir ve size özel kredi notu oluşturulur. Bu not 1 ila 1900 arasında bir değerdir. Kullanmış olduğunuz bu hesaplarda ödemelerde gecikmelerin olması, taksitlerin düzensiz ödenmesi gibi durumlar notunuzu düşürecektir.

Bankalara kredi veya kredi kartı talebi yaptığınızda sistemden bilgileriniz kontrol edilir ve notunuz 900’ün altında olduğu takdirde talebinize olumsuz yanıt alabilirsiniz. Bu sebeple kredi borcunuzu düzensiz ödemeniz durumunda ileride kullanmak isteyeceğiniz krediyi riske atmış olursunuz. Birde işin mali boyutu vardır. Süresinde ödenmeyen taksitlere uygulanan gecikme cezaları karşımıza çıkacaktır. Bir sonraki taksitle birleşerek üzerinizdeki yük daha da büyüyecek ve sorunlar içinden çıkılmaz hale gelecektir. Dolayısıyla kredi borcumu düzensiz ödediğim zaman zararı olur mu dersek, birçok açıdan zararı olduğu açıktır.

Kredi Borcumu Düzenli Ödemek İçin Ne Yapabilirim?

Kredi borcunu düzenli ödemek için öncelikle kredi kullanmadan önce bütçe planlaması yapmanız gerekir. Aylık gelirlerinizi ve sabit ödemelerinizi netleştirin. Çıkabilecek ekstra masraflarınız için bir miktar ayırın. Böylelikle kullanmak istediğiniz kredi taksiti için üst limiti bulmuş olursunuz. Hali hazırda bir kredi ödüyorsunuz ve düzensiz ödeme yapıyorsunuz. Bu durumda ihtiyaçlarınızı öncelik sırasına göre belirleyin. Zorunlu ve acil olanların dışında kalanları öteleyerek kredi taksitlerinize öncelik verin. Maalesef birçoğumuz kredi borcunu ödemek için başka bir kredi kullanma yoluna gidiyoruz. Bu davranış aslında kendimize verdiğimiz en büyük zarar oluyor. Bu nedenle kredi taksitlerimizi elimizden geldiğinde düzenli ödemeliyiz. Bu sayede hem bankada bulunan itibarımızı koruyabilir, hemde dilediğimiz zaman ihtiyacımız olan krediyi kullanabiliriz.

Reklam
bilgin
bilgin
Kredi ve finans sektöründe edindiğim deneyim ve bilgiler sayesinde ziyaretçiye ne aradığını düşündürmeden bilgiler sunmayı hedefliyorum. Boş zamanlarımda faydalı bilgiler sunarak sorun yaşayan kişilere pratik ve kesin çözümler sunuyorum. Kredi ile ilgili yaşanan sıkça sorunları analiz ediyor, çözümlerini tüm ziyaretçiler için paylaşarak kolaylıkla işlerini çözmeleri için çaba gösteriyorum. Uzun zamandır İnternet sektöründe edindiğim bilgiler ışığında her insanın neler ile ilgili sorun yaşadığını tespit ederek sorunlarına çözüm olmak istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.