Kredi Başvurum İptal Edildi Ne Yapmalıyım?

27.02.2019
280
A+
A-
Kredi Başvurum İptal Edildi Ne Yapmalıyım?

Bankalara kredi alabilmek için yapılan başvuruların iptal edilmesi ya da olumsuz sonuçlanması olası bir durumdur. Böyle bir duruma düşmemek için kredi kullanılacak bankanın kredi verme koşulları detaylı bir şekilde irdelenmelidir. Kredi başvurunuzun olumsuz olması bir sonraki başvurunuzu da olumsuz etkiler. Çünkü kredi notunuz bu sebeple düşecektir. Kredinizin neden olumsuz olduğu başvuru yapılan bankanın kredi servisinden öğrenilebilir.

Kredi Başvuru Aşaması ve Önemli Hususlar

Öncelikle başvuru yapılan bankanın kredi şartlarına dikkat etmek gerekiyor. Verilecek kredi miktarına karşılık gelecek faiz ve vade iyi hesaplanmalıdır. Alınacak kredi miktarının aylık ödemesi bütçeyi aşmayacak şekilde düzenlenmelidir. Aksi durumda kişiyi zora sokabilir. Kredi için kesilecek olan ek ücretler ve dosya masrafı hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Kredinin olumsuz olmasının perde arkasında mevcut kredi kartı ve diğer kredilerinde olabileceği düşünülmelidir.

Kredi Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır?

Başvurunun olumsuz sonuçlanmasının en baştaki sebebi kredi notunun düşüklüğü olabilir. Bu düşüklüğün sebebi kredi kartı ya da başka bankadan alınan ve düzensiz ödenen kredilerdir. Kredi notu yükseltildiği durumda kredi başvurusu büyük olasılıkla olumlu sonuçlanacaktır. Diğer iptal sebebi kredi başvurusu evraklarındaki eksikliktir. Evrakların tamamlanmasıyla sonuç olumlu olabilir. Bir diğer husus ise aynı anda birden çok bankaya yapılan kredi başvurusudur.

Kredi Başvurusunu Olumlu Sonuçlandırabilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kredi başvurusunu olumlu sonuçlandırabilmek için mevcutta bulunan kredi kartı ve kredi borçlarının düzenli ödenmesi şarttır. Başvuru evrakları eksiksiz hazırlanmalıdır. Kredi için birden çok bankaya aynı gün başvuru yapılmamalıdır. Bütün bankaların birbirlerini gördükleri havuz sistemi vardır. Bankalardan herhangi biri sizin başvurunuzu incelemeye aldığında bu başvuruyu diğer bankalarda görebilmektedir. Özellikle başvuruda bulunduğunuz bankanın kredi kartını ya da kredisini kullanıyorsanız o aya ait borcunuz bulunmamalıdır.

Yasal takip sürecinde kredi kartı ya da krediniz var ise bütün bankalardan olumsuz sonuç alacaksınızdır. Takipte olan dosyanızın kapanması ve üzerinden beş yıl geçmesi ile tekrardan kredi talebinde bulunabilirsiniz. Banka tarafından yasal takip süreciniz yani kara listede olduğunuz görünmeyecektir. O günkü şartlar değerlendirilerek kredi onay durumunuz belirlenecektir.

Reklam
bilgin
bilgin
Kredi ve finans sektöründe edindiğim deneyim ve bilgiler sayesinde ziyaretçiye ne aradığını düşündürmeden bilgiler sunmayı hedefliyorum. Boş zamanlarımda faydalı bilgiler sunarak sorun yaşayan kişilere pratik ve kesin çözümler sunuyorum. Kredi ile ilgili yaşanan sıkça sorunları analiz ediyor, çözümlerini tüm ziyaretçiler için paylaşarak kolaylıkla işlerini çözmeleri için çaba gösteriyorum. Uzun zamandır İnternet sektöründe edindiğim bilgiler ışığında her insanın neler ile ilgili sorun yaşadığını tespit ederek sorunlarına çözüm olmak istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.