Konut Kredisi için Gerekli Evraklar

01.03.2019
323
A+
A-
Konut Kredisi için Gerekli Evraklar

Kirada oturmak istemeyen, yeni evlenen ya da belli bir birikimi olanlar ev alabilmek için bankalara konut kredisi için başvuruyor. İnsanlar, her ay kira ödemesi yapmak yerine üzerine biraz daha para ekleyip ev almayı tercih ediyorlar.

Banka İpoteği

Ev almak için konut kredisi tercih etmeniz durumunda banka kredi borcunuz bitene kadar evinizi ipotek eder. Kredi ödemeleri bitene kadar evin sahibi banka, ödemeler bittikten sonra evin sahibi siz oluyorsunuz. Kredileri ödemezseniz banka ipotekli evi satışa çıkararak sizin evi aldığınız fiyatın daha da altından satarak size verdiği parayı geri alır.

Konut Kredisi Başvurusu

Banka, konut kredisi için başvuru yaptığınız eve ekspertiz gönderir. Gelen ekspertiz evin değerini belirler. Belirlenen bu değerin en az % 20 si peşin ödeme yapılacağından geri kalan miktar için kredi miktarını hesaplanır. Ayrıca ekspertiz parası için bankaya ödeme yapılır. Örneğin eve gelen ekspertiz evin fiyatını 300 bin olarak belirledi. Siz evi alırken bunun % 20 si yani 60 bin lirasını peşinat olarak ödüyorsunuz. Banka geri kalan 240 bin lira için size kredi veriyor.

Yapılacak ödeme miktarını %20 den fazla tutmanız durumunda çekilecek kredi miktarı düşecektir. Dolayısıyla bankanın uygulayacağı faiz ve aylık ödemelerde azalacaktır.

Hangi Evler Konut Kredisine Uygundur?

Almayı planladığınız ev henüz başlamamış yani proje aşamasında olabilir. Kredi alabilmeniz için kat irtifakı yapılmış olması gerekir. Eğer bina bitmiş ise iskânı alınıp kat mülkiyet tapusu olmalıdır. Diğer önemli hususlardan biride evin durumudur. Banka krediyi vermeden önce evin üzerinde ipotek olup olmadığını araştırır. Evin yaşının pek bir önemi yoktur. Kredi için başvurulacak evin inşaatının % 80 oranında bitmesi önemlidir. Ev proje aşamasında ise inşaat şirketinin anlaşmalı olduğu bankalar ile kredi için irtibata geçilir.

Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Kredi alabilmeniz için öncelikle 18 yaşını doldurmanız gereklidir. Bankaya gelirinizin olduğunu (SGK, BAĞKUR) beyan etmelisiniz.

Konut kredisi için;

Kamu çalışanları, ikametgâh belgesi, maaş bordrosu, tapu fotokopisini,

Özel sektör çalışanları, SGK hizmet belgesi, ikametgâh belgesi, maaş bordrosu, tapu fotokopisi,

Emekliler, ikametgâh belgesi, tapu fotokopisi, emek aylığına ait dökümlerini bankaya verirler.

Reklam
bilgin
bilgin
Kredi ve finans sektöründe edindiğim deneyim ve bilgiler sayesinde ziyaretçiye ne aradığını düşündürmeden bilgiler sunmayı hedefliyorum. Boş zamanlarımda faydalı bilgiler sunarak sorun yaşayan kişilere pratik ve kesin çözümler sunuyorum. Kredi ile ilgili yaşanan sıkça sorunları analiz ediyor, çözümlerini tüm ziyaretçiler için paylaşarak kolaylıkla işlerini çözmeleri için çaba gösteriyorum. Uzun zamandır İnternet sektöründe edindiğim bilgiler ışığında her insanın neler ile ilgili sorun yaşadığını tespit ederek sorunlarına çözüm olmak istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.