Kadınlarda Görülen Hastalıklar Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

20.07.2018
539
A+
A-
Kadınlarda Görülen Hastalıklar Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadın hastalıkları kendi başına bir bilim dalıdır. Kadın hastalıkları adı altında birçok hastalık mevcuttur ve bunlar çok önemlidir. Hastalığın küçüğü ya da büyüğü olmaz. Fakat kadın hastalıkları yaşamsal döngü için önemlidir. Kadınlarda en çok görülen hastalıklar başlıca şunlardır; 

  1. Ergenlik öncesi ve menopoz sonrası kanamalar
  2. Şiddetli adet sancıları
  3. Migren
  4. Depresyon

 Kadınlarda başlıca en çok görülen hastalıklar bunlardır. Dünyada olduğu gibi bu hastalıklarla uğraşan bir sürü kadın ülkemizde de vardır. Peki, bu hastalıklarla mücadele yolları nelerdir ve nelere dikkat edilmeli.  

  1. Ergenlik öncesi ve menopoz sonrası kanamalar

Kadın hastalıklarını tetikleyen en önemli unsur ergenlik öncesi ve menopoz sonrası oluşan kanamalardır. Adet düzensizliği her kadının korkulu rüyası haline gelmektedir. Eğer ergenlik öncesi düzensiz kanamalar sizde mevcutsa bu ileri ki dönemlerde oluşacak adet düzensizliğine işarettir. Mutlaka kontrol ettirilmelidir. Menopoz sonrası kanamalar ergenlik öncesi kanamalara nazaran daha az tehlikelidir. Menopoz sonrası kanamalar genelde vücudun bu duruma alışma çabası ile ilgilidir. Fakat menopozdan uzun bir süre sonra düzensiz şekilde gerçekleşen kanamalar mutlaka doktora gösterilmelidir. 

  1. Şiddetli adet sancıları

Şiddetli adet sancıları kadın hastalıkları konusunda 2. evredir. Her 5 kişiden en az 2’si adet sancısı çekmektedir. Adetleriniz düzenli fakat sancılı geçiyorsa genel olarak ifadesi genetik durumdan kaynaklanır. Fakat bazı dönemlerde yaşanan şiddetli adet sancıları ileri ki dönem için doğurganlığı etkileyebilir. Şiddetli adet sancısı çeken kadınlar mutlaka sebebi için doktora başvurmalıdırlar. Yapılan belirli egzersizler sayesinde adet sancılarından kurtulabilirsiniz. Adet sancısı sıkıntınız genetik bir yapıya dayanmıyorsa doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesiciler ile bu durumu atlatabilirsiniz. 

  1. Migren

Migren ülkemizde hemen hemen her bayanın adet dönemi öncesi ve adet dönemi sonrası yaşadı bir kadın hastalığı problemidir. Bu dönemde adet sancısı yaşanmasa bile adet sancısı vücutta migren olarak baş gösterebilir. Bazı kadın hastalıkları vücudumuzda doğuştan beri var olan hastalıklardır. Çoğu genetik yapıya dayanır. Sonradan oluşan kadın hastalıkları ise yaşam tarzıyla ilgilidir. Düzenli beslenme bile bu durumu etkileyebilir. Adet öncesi ve sonrası sıkıntı çekmemek için vücudunuzu soğuklardan olabildiğince korumalısınız. Migren adet öncesi ve devamında âdetin ilk 3 günü yaşanan şiddetli baş ağrısıdır. Migrenden korunmak için dikkat edilmesi gereken tek şey soğuktur. Bu dönemde soğuktan uzak durulması gerektiği gibi soğuk yiyecek ve içeceklerden de uzak durulması gerekir.  

  1. Depresyon

Depresyon diğer kadın hastalıklarının bir araya gelmesiyle oluşur. Kadın hastalıkları tam bir bilimsel uzmanlık isteyen alandır. Yaşanan olumsuzluklar bir başka hastalığı meydana getirebilir. Bu yüzden her bir kadın hastalığı tek başına kontrol edilmelidir. Depresyon yaşanan olumsuzluklar üzerine düzensiz adet kanamaları, adet sancıları sonucunda ortaya çıkabilir. Genel olarak depresyon adet dönemi öncesi ve sonrası görülür. Kadınlar bu dönemlerde kendilerini bakımsız ve çirkin görürler. Eğer yaşanan kanamalar düzensiz olursa bu durum kadında strese ve depresyona yol açabilir. Mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. 

Kadınlarda en çok görülen hastalıklar bunlardır. Bu hastalıkların uzun sürmesi durumunda vücutta oluşabilecek çeşitli hastalıkları tetikler. Yaşanan tüm olumsuzluklar için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ergenlik döneminde yılda 1 defa, 30 yaş üstü 6 ayda bir mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmelidir.  Tüm kadın sağlığı ile ayrıntılı bilgi için https://www.hastalikvesaglik.net/ adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Reklam
ETİKETLER: ,
bilgin
bilgin
Kredi ve finans sektöründe edindiğim deneyim ve bilgiler sayesinde ziyaretçiye ne aradığını düşündürmeden bilgiler sunmayı hedefliyorum. Boş zamanlarımda faydalı bilgiler sunarak sorun yaşayan kişilere pratik ve kesin çözümler sunuyorum. Kredi ile ilgili yaşanan sıkça sorunları analiz ediyor, çözümlerini tüm ziyaretçiler için paylaşarak kolaylıkla işlerini çözmeleri için çaba gösteriyorum. Uzun zamandır İnternet sektöründe edindiğim bilgiler ışığında her insanın neler ile ilgili sorun yaşadığını tespit ederek sorunlarına çözüm olmak istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.