İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ? Nereye Başvurmalıyız ?

03.04.2018
549
A+
A-
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ? Nereye Başvurmalıyız ?

İŞSİZLİK MAAŞI

İşsizlik maaşı nasıl alınır  ile ilgili sorularınızı cevaplamak, sizlere nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında bilgiler vermek istedik. Öncelikle işsizlik maaşını alabilmek için hangi özelliklerimizin bulunması gerekiyor bunu açıklayalım.

İşten çıkarılan ve şu an çalışmayan tüm vatandaşlar işsizlik maaşından yararlanmak için başvuru şartlarını öğrenmek istiyor.İşsizlik maaşına dair tüm ayrıntılar .İşsizlik maaşı nasıl alınır sorusunu pek çok kişi tarafından en çok merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer aldı. İşten çıkartılan vatandaşların mağduriyetlerini karşılamak için başvuru yapabileceği yerler ve bilgiler aşağıda sizler için sıralanmıştır.

İşsizlik maaşı Kimlere veriliyor?

Başvuru şartları nelerdir?

Peki işsizlik maaşı nasıl alınır ?

  • Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeteneklilik olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
  • 2-Son 4 aylık yani 120 gün baz alındığında bu süre içerisinde aralıksız çalışmış olması ve geçmiş 3 sene içinde minimum 600 gün süre işsizlik sigorta primi yatırılmış olanlar, işten çıkartılmış kişinin çıkarıldığı tarihi itibariyle 1 ay yani 30 gün içinde işsizlik maaşı başvurusunda bulunabilirler.

BAŞVURU NEREDEN YAPILIR ?

Müracaatlar farklı şekillerde   gerçekleştirilebilir. Maddelerde  istenildiği gibi 1 ay için de en yakin İŞKUR kurumlarına veya İnternet ortamında www.iskur.gov.tr adresine randevu talebinde bulunabilirsiniz. Bunlara ek olarak E-Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 30 gün içerisinde müracaat etmemesi halinde ,başvuru geçersiz sayılacağı’da bilinmelidir.

MAAŞ SÜRESİ NEDİR?

İşsizlik maaşını hizmet halinde  feshinden önceki son 3 yıl içerisindeki sigorta primi belirliyor. Prim günü arttıkça maaş süresi de artıyor. Buna göre, 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası ile işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışanlara işsizlik sigortası 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemesi olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği veriliyor.

HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşı tutarı gibi ödenecek miktarın belirtilmesinde sigorta primleri kesin olmaktadır.bu  maaşı hesaplama, sigortalının son 4 ay  prime kesin kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama bürüt kazancının ortalama %40 ı olarak yapılıyor hesaplanan ücret miktarı, aylık askeri ücretin tam tutarının yüzde 80 geçmiyor.

İŞİZLİK MAAŞININ KESİLDİĞİ DURUMLAR

Belirli anlaşmalar  durumunda verilen işsizlik maaşı hakkı, bazı durumlarda geri alınabilir, mesela kesinti olduğu  durumlarda  İŞ KUR tarafından önerilen  bir işin son iş yerinden şartları kapsamına rağmen işi haklı bir sebebe dayanarak kabul edilmeyenlerin ödenekleri tekrar verilmemek üzere kesilir.

İşsizlik maaşı aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilen kişilerin işsizlik ödenekleri tekrar başlamamak  üzere kesilmektedir.

İşsizlik maaşı verilen  gün içinde herhangi bir sosyal güvenlik müdürlüklerinde yaşlılık aylığı öğrenilen kişilerin  EMEKLİLİK gerekçesiyle yaşlılık maaşı almaya başladığı tarih itibarıyla iptal edilir.

İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden ve reddeden veya kabul etmesine karşı devam etmeye ve haklı bir nedene dayanmaksızın kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplanmayan istenilen bir bilgi ile ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir.

Ancak bu hallerin sona ermesi durumunda ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödenmenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.

30 GÜNLÜK KRİTİK SÜRE

Bu maaşın sınırları geçerli odenek ücrete göre belirleniyor ve en asagi tam asgari ücretin yüzde 120 gun en yükseği ise yüzde sekseni kadar oluypr bu yıl rakamlar 711 lira ile  1422Tl olarak belirlendi.

Bundan sadece damga vergi kesiliyor bu parayı almak için mutlak suretle İŞKUR a başvurmak gerekiyor.

Geçmişte müracaatlar direkt yapılırken şimdilerde ise evlerimizdeki ve telefonlarımızdaki İnternet ortamında da yapılabiliyor.Yalnız burada çalışanın dikkat etmesi gereken en önemli nokta 30 gün içinde müracaat etmesi gerekmektedir

İKİNCİ MAAŞ İMKANI

Çalışan bir kişi İşsizlik maaşı alamaz bu maaşı alırken başka bir iş bulup çalışırsa almakta olduğu işsizlik maaşı kesiliyor. O ikinci işten ayrılırsa işsizlik maaşını kaldığı yerden tekrar almaya devam ediyor. Bu maaşı alabilmek için işten çıkartılma sebebi herhangi bir sebep olmadan haksız yere işten çıkartılmış olması gerekmektedir. Ayriyeten geçen 3 senede minimum 600 gün sigortası ödenmiş olmalı ve işten çıkartılmadan önceki son 120 gün yani 4 ay sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir.

HESAP NASIL YAPILIYOR 

Gelelim konu başlığımızdaki işsizlik maaşını alacağız ama alacağımız ücret hesaplanırken nelere dikkat ediliyor? Çalışmaktayken son 4 ay almış olduğumuz brüt maaşın ortalaması ele alındığında 100 de 40 ı maaş olarak ödeniyor.2018 yılı itibariyle ödenen işsizlik maaşı 1422 liradır.

İŞSİZLİK MAAŞI 2018:

İşsizlik maaşı en az ve en çok ücreti nedir? İşsizlik maaşını almak için hangi şartları yerine getirmemiz gerekir ?

Çalışan bir kişinin işten çıktığında yada çıkartıldığında bu kişilere belirli bir süre maddi imkan olanağı sunan işsizlik maaşı hakkında bilinmesi gereken şeyleri açıklayalım.

İşsiz kalan veya işten çıkartılan kişiler bu maaşı nasıl alırım? almam için hangi vasıfları taşımalıyım? sorusunu kendilerine sormaktalar.

Bu yıl yani 2018 yılında işsiz kalan kişiler bu maaşı ne kadar alabilecekler?

Bu sorulara göre maaş hakkında edinilen en taze bilgiler şöyle….

İşsiz kalan vatandaşlar geçimlerini ve  bir nebze de olsa sağlamak için işsizlik maaşıyla ilgili  detayları takip ediyor. İşsizlik maaşı 2018 de kaç lira ödenecek kimler işsizlik maaşı alacak ? işsizlik maaşları yeni yılda askeri maaşlara gelen zamlarla birlikte merak ediliyor…

2018 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR

2018 yılı işsizlik maaşı en düşük miktarı 811 lire, en yüksek miktarı ise  1623 lira olarak belirlendi.

Bu alınacak maaşın süresini yatırılan sigorta primlerinin belirleyici olduğundan bahsetmiştik, dolayısıyla maaşın alınabilir yada alınamamasında yine aynı şekilde yatırılan sigorta primleri belirliyor.

İşsizlik maşı hesaplama sigortasının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama bürüt kazancının yüzde 40 ı olarak yapılıyor. Hesaplanan ödenek miktarı askeri ücretin brüt tutarının yüzde sekseni geçmiyor

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR??

İşsizlik maaşını alabilmesi için şartlar kanunla belirlenmiştir kanunda yer alan ifadelere göre

_ Çalışma isteği yetenek, sağlık yeterliliğinde olmasına rağmen kendişi istek ve kurulusu dışında bedelleri

_Geçmiş 2 ay yani 120 gün içinde prim ödeyerek aralıksız çalışan kişi son 3 sene en düşük 600 gün süre zarfında işsizlik sigortası primi ödemiş olan iş sözleşmesini fesih edilen sonraki 3 gün içerisine müracaat etmeleri yasalar gereğince hakkıdır.

_ Başvurular çeşitli şekilde gerçekleştirilebilen şartlarda da İşkur bilimlerine veya elektronik ortamda yapabilir – Devlet üzerinden başvuru talepleri iletilebilir.

İSTİFADA DA İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK MÜMKÜN MÜ??

İşsizlik maaşı alırken işe giren kişi burada istifa ederek ayrılsa da daha önce hak ettiği aylığı almaya devam edebilir ancak ne kadar  süre ile çalıştığı önemli.

Normalde istifa eden bir kişi işsizlik maaşı alamaz. bir kişinin işsizlik sigortasından maaş alabilmesi için iki şart vardır bunlardan ilki işten ayrılma nedeni ve işverenin çıkardığı kişiler işsizlik maaşı alabilir ancak ahlak ve iyi niyet krallarına uymadığı için işten çıkarılan kişiler işsizlik maaşı alamaz.

Aynı şekilde kendi isteğiyle işen ayrılıp istifa edenlerde işsizlik maaşı almazlar. işsizlik maaşı alan bir kişinin iş bulması halinde işsizlik maaşı kesilir ancak işsizlik sigortasından maaş alırken iş bulan bir kişi bulduğu bu işten yeniden işsizlik sigortasından maaş alabilir bu durumda yeni işinde ne kadar sure çalışacağı önemli hale gelir, örneğin 1 Kasım 2017 de işe girmişse işsizlik maaşını 8 ay daha almış ve 8 ay daha işsizlik maaşı alması mümkünken iş bulup çalışmaya başlamışken bu kişi 1 Mart 2018 de u işten ayrıldıysa yani iki ay çalışıp işten ayrılırsa işsizlik maaşını alamaz…

Reklam
bilgin
bilgin
Kredi ve finans sektöründe edindiğim deneyim ve bilgiler sayesinde ziyaretçiye ne aradığını düşündürmeden bilgiler sunmayı hedefliyorum. Boş zamanlarımda faydalı bilgiler sunarak sorun yaşayan kişilere pratik ve kesin çözümler sunuyorum. Kredi ile ilgili yaşanan sıkça sorunları analiz ediyor, çözümlerini tüm ziyaretçiler için paylaşarak kolaylıkla işlerini çözmeleri için çaba gösteriyorum. Uzun zamandır İnternet sektöründe edindiğim bilgiler ışığında her insanın neler ile ilgili sorun yaşadığını tespit ederek sorunlarına çözüm olmak istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.