Kolay Yoldan Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

26.02.2019
177
A+
A-
Kolay Yoldan Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

Katılım hesabı, İslam bankacılığı yani faizsiz işlem gördüren bankaların genel tanımıdır. Katılım bankaları ile diğer bankaların arasındaki fark faizsiz işlem görmesi yanında benzerlik özellikleri var olarak görünse de aralarında bazı farklılıklar vardır. Faizsiz işlem yapan Katılım bankacılığının asıl amacı kar-zarar ortaklığı ile iş yapmaktır. Katılım bankacılık sistemi kar ve zarara katılarak fon toplanıp finansal, kiralama, ticaret ve ortaklık şekliyle fon kullanılmasını sağlayan sistemdir.

Katılım Hesabı Özellikleri

Katılım hesabı nasıl açılır konusuna geçmeden önce özelliklerinden bahsetmemiz iyi olur. Katılım bankacılığına girmeye karar verenler faizsiz işlem ve kar-zarar ortaklığını kabul ederek bu yönde kazanç sağlar. Hesabınızı TL veya döviz cinsinden değerlendirebilme imkanı sunar. EUR, TL, USD veya altın ve gümüş olarak 1 ile 12 ay arasındaki vadeler ile hesap açabilirsiniz. İsteğe bağlı Esnek vadeli seçeneği ile 31 gün veya 364 gün vadeli hesap açabilme hakkına sahipsiniz.

Katılım bankacılığı fon kullanma sırasında kişi veya kurumlara alım satım işlemlerinde para finanse ederek diğer bir deyişle mali destek sağlayarak onlara destek olurlar. Her para hareketlerinin bir mala karşılık geldiğini bilmek gerekir. Gelir elde etme konusunda kar edildiği zaman kardan pay alma imkanı, zarar edildiği zaman zarara ortak olma amacı ile işlem yapar. Katılım bankaları parayı sadece para hareketlerine göre değil ticari işte kullanarak da kazanç elde eder. Katılım bankalarının diğer bankalar arasındaki farklılıklardan biri de Katılım hesabına yatırdığınız para bankanın kendi hesabına geçmiyor ve emanet olarak sayılıyor olması ile iyi bir özelliktir. Diğer bankalarda ise yatırılan parayı kendi mülkiyeti olarak sayar ve ona göre faiz işlemi görür.

Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

Katılım hesabı en az 1 ay vade seçeneği ile açılır. Hesap açtırmak oldukça kolaydır. Hesap açmak için katılım şubelerine gitmeye gerek kalmadan kendi şubelerine giderek hesap açtırabilir ve para yatırabilirsiniz. Başvurudan sonra hesap kartı ile birlikte sözleşmeniz size ulaşır.

Katılım Hesabı Bankaları Hangileridir?

Kuveyt Türk bankası, Albaraka Türk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Türkiye Finans Bankasıdır. Bunun dışında Katılım hesabı açan banka yoktur.

Reklam
bilgin
bilgin
Kredi ve finans sektöründe edindiğim deneyim ve bilgiler sayesinde ziyaretçiye ne aradığını düşündürmeden bilgiler sunmayı hedefliyorum. Boş zamanlarımda faydalı bilgiler sunarak sorun yaşayan kişilere pratik ve kesin çözümler sunuyorum. Kredi ile ilgili yaşanan sıkça sorunları analiz ediyor, çözümlerini tüm ziyaretçiler için paylaşarak kolaylıkla işlerini çözmeleri için çaba gösteriyorum. Uzun zamandır İnternet sektöründe edindiğim bilgiler ışığında her insanın neler ile ilgili sorun yaşadığını tespit ederek sorunlarına çözüm olmak istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.