Döviz Tevdiat Hesabı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

26.02.2019
167
A+
A-
Döviz Tevdiat Hesabı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Döviz tevdiat hesabı hakkında birçok insanın aklında sorular ve bilinmezlik var. Döviz tevdiat hesabı, yurt içinde veya yurt dışında yaşayan kişilerin hiçbir kısıtlama olmadan bankalarda vadeli veya vadesiz hesaplarda döviz veya TL cinsinden hesabı kullanmaktır. T.C Merkez bankası tarafından alım ve satım konusu edilen “konvertibl para” dövizleri kabul eden bankalar ile hesap açılabilir. Türk parasının değerini korumaya yönelik kararlar ve tebliğ uyarısı ile Döviz Tevdiat hesabı gerek yurt içinde yaşayan gerekse yurt dışında yaşayan gerçek veya tüzel kişiler bankalar tarafından konvertibl dövizler açılabilen tevdiat hesabı pasif halde olup sabit tutar üzerinden işlem görür.

Döviz Tevdiat Hesabının Açılması ve Para Çekilmesi

Döviz olarak bankalardan açılan vadeli ve vadesiz mevduat hesapları olup hesaba geçen paranın yansıması yatırılan günden bir sonraki iş günü içinde gerçekleşir. Vadeli döviz tevdiat hesabı, Türk lirasına dönüştürülebilen her türlü döviz birimi ile belirli bir zaman sonunda faizi ile birlikte geri çekilebilir mevduat hesabıdır. Döviz Tevdiat hesapları sayesinde Döviz veya TL olarak bankalardan para çekilebilir. Döviz olarak ödeme yapan bankalar tarafından hesap sahibi havale, efektif, seyahat çeki, banka çekleri gibi kendi hesabına veya yazılı olarak belirttiği 3. şahısın hesabına döviz cinsinden para yatırmayı talep edebilir. Hesap sahibi komisyon alınmak şartıyla kayıtlı hesabının bankanın farklı şubelerinden para çekebilir.

Havale İşlemleri

Türk parası ile havale yapıldığı gibi yabancı para ile de havale yapılabilir. Borçlar kanunun belirtmiş olduğu havale, bir kişinin kendi hesabından başka birinin hesabına para kıymetli evrak gibi benzeri malların verilmesine 3. şahısların yetkili olma durumudur. Döviz havalesi işlemi yabancı para üzerinden gerçekleşir. Döviz havalesi 4 grupta toplanır.

  • -Yurt içi şubelerine gönderilen havale
  • -Yurt dışı şubeler veya Muhabir bankalar tarafından yurt içindeki şubelere Genel müdürlük yoluyla -gönderilen döviz havaleleri
  • -Yabancı bankalara yapılan Döviz havalesi
  • -Yabancı bankalardan gelen havaleler

Hesap Ekstresi

Kişilerin isteğine bağlı olarak hesap ekstresi talebinde bulunduğu takdirde posta adresine, e-mail adresine veya telefonuna SMS olarak gönderilebilir.

Reklam
bilgin
bilgin
Kredi ve finans sektöründe edindiğim deneyim ve bilgiler sayesinde ziyaretçiye ne aradığını düşündürmeden bilgiler sunmayı hedefliyorum. Boş zamanlarımda faydalı bilgiler sunarak sorun yaşayan kişilere pratik ve kesin çözümler sunuyorum. Kredi ile ilgili yaşanan sıkça sorunları analiz ediyor, çözümlerini tüm ziyaretçiler için paylaşarak kolaylıkla işlerini çözmeleri için çaba gösteriyorum. Uzun zamandır İnternet sektöründe edindiğim bilgiler ışığında her insanın neler ile ilgili sorun yaşadığını tespit ederek sorunlarına çözüm olmak istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.